Menu Content/Inhalt
Start
Klasy I i II otrzymują podręczniki z MEN

Podziękowania

2015_rece_dziekuje.gif
2015_reforma.jpg


bezpieczneferie2.png

Gazetka szkolna

Projekty unijne, w których braliśmy udział:


2015_fizyka_proj.png
"Zrozumieć fizykę i poznać przyrodę" - innowacyjne programy nauczania
Image

Image
"Odkrywać nieznane, tworzyć nowe - program rozwijania zainteresowań fizyką"

Image

"Obrastam w piórka. Rozwój kompetencji kluczowych tyskich gimnazjalistów"

Image
"Język obcy mniej obcy. Rozwój kompetencji językowych nauczycieli szkół i placówek oświatowych w Tychach"

Image
„SZKOŁA SZANS. Wsparcie rozwoju uczniów przez stworzenie możliwości poszerzenia horyzontów.”

Image
"Dyrektor szkoły Świadomym menadżerem wspieranym przez wykwalifikowaną kadrę administracyjną"

Statystyka

Ta strona używa plików cookie. Zapoznaj się z naszą Polityką plików Cookies

Image          Image       Image 
Noc Biologów Drukuj
Wpisał: p. M. Gawlik   
19.01.2017.

2017_noc.jpg13 stycznia br. 12 uczniów z naszego gimnazjum: Wiktoria, Bartosz (1 a), Martyna (3 b), Maja (3 a), Natalia, Angelika, Zuzanna, Kinga, Julia, Natalia, Daniel i Michał (2 a) pod opieką pań: Bożeny Rabendy i Mirosławy Gawlik udali się już tradycyjnie na NOC BIOLOGÓW organizowaną przez Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Była to już VI edycja tej niezwykle ciekawej akcji pn.: „Życie na krawędzi”. Jak łatwo domyśleć się wszystkie wykłady i zajęcia laboratoryjne, konkursy, quizy poświęcone było życiu wielu organizmów w ekstremalnych warunkach lub warunkach, które zagrażają ich życiu czy nawet grożą wymarciem i wyginięciem. Chętnych na wzięcie udziału w tym przedsięwzięciu jak co roku było wielu z różnych stron województwa śląskiego, dlatego od momentu rozpoczęcia rejestracji na zajęcia ogłoszonego przez uniwersytet ostro przystąpiliśmy do działania, logując się na 4 ręce na strony uczelni, aby wybrać najbardziej interesujące nas dziedziny.

I tak: wzięliśmy udział w wykładzie inaugurującym pn.: „Zwierzę na końcu języka”. Wykład poprowadził p. profesor dr habilitowany Ryszard Koziołek, ekspert w ……dziedzinie literatury! W prosty i bardzo przekonywujący sposób, jak przystało na znawcę literatury polskiej i obcej, opowiadał nam (a także czytał urywki z różnych znanych i mniej znanych książek różnych autorów) o dziwnych zwierzętach, które stały się bohaterami literackimi. I tak nasz wykładowca sporo czasu poświęcił skarabeuszom – chrząszczom, które spełniały osobliwą rolę w życiu starożytnych Egipcjan, a także owadziarkom – szczególnie bezwzględnym owadom, które składają jajeczka do wnętrza larw innych owadów, nie dopuszczając jednak długo do ich przedwczesnej śmierci.

Następnie przyszła kolej już na przyziemne i bardzo aktualne problemy poruszone w wykładzie „Ekolodzy w obronie puszczy Białowieskiej”. Pani dr hab. Anna Orczewska przekonała nas skutecznie, że plany Ministerstwa Ochrony Środowiska dotyczące wyrębu świerków z dużych połaci puszczy, które zostały zaatakowane przez kornika drukarza, są niezgodne z prawami przyrody, bowiem takie gradacje szkodników zdarzają się zawsze i przyroda świetnie sobie z nimi radzi bez ingerencji człowieka.

Po wykładach przyszła kolej na udział w ćwiczeniach. Wzięliśmy udział w laboratorium pn.: „Spójrzmy prawdzie w oczy. Co to rogówka, twardówka, czy oko jest w środku przeźroczyste?”. Uczestniczyliśmy w sekcji oka świni, które swoją budową i działaniem bardzo przypomina oko ludzkie. Niektórzy z nas bardzo przeżywali fakt, że aby przeprowadzić te zajęcia życie musiała zakończyć jakaś świnka.

Następnie udaliśmy się do znajdującego się w podziemiach uniwersytetu laboratorium embriologii, gdzie wzięliśmy udział w ćwiczeniach pn.: „Jak to robią zwierzęta, czyli embriologia zwierząt w pigułce”. Mieliśmy okazję obejrzeć na preparatach histologicznych różne etapy rozwoju zwierząt: plemniki, komórki jajowe, bruzdkujące zarodki, etap moruli, rozwój układu nerwowego i innych.

Zadowoleni, z mocnym postanowieniem, że w następnym roku znowu odwiedzimy gościnne progi uniwersytetu, udaliśmy się do domu (chociaż niektórzy z nas do szkoły na klasową NOC w SZKOLE!).

Mirosława Gawlik

Bożena Rabenda

 
Ferie zimowe Drukuj
Wpisał: Administrator   
13.01.2017.
2017_ferie.pngPrzypominamy, że od 16 stycznia w województwie śląskim rozpoczynają się ferie zimowe, które potrwają do 29 stycznia 2017 r.

Przed feriami wszyscy uczniowie uczestniczyli w prelekcji ratowników górskich z GOPR grupy jurajskiej, którzy uczyli nas, jak zachowywać się podczas odpoczynku w górach. Niemniej warto jednak pamiętać o innych zasadach bezpieczeństwa , których należy przestrzegać w czasie zimowego odpoczynku:

1.      Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy! Nigdy nie można być pewnym wytrzymałości tafli lodowej. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj z przygotowanych lodowisk miejsc do tego przeznaczonych.

2.      Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!

3.      Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!

4.      Zawsze informuj rodziców/opiekunów gdzie i z kim będziesz przebywał!

5.      Wracaj do domu zawsze o ustalonej porze, przed zapadnięciem zmroku!

6.      Najbezpieczniej jest bawić się pod opieką dorosłych, opiekunów.

7.      Korzystaj ze zorganizowanych form wypoczynku – tam jest bezpiecznie!

8.      Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym.

9.      Kulig może być zorganizowany tylko poza obszarem dróg publicznych.

10.  Zaczepianie sanek do pojazdów mechanicznych (samochód, motocykl) jest niebezpieczne!

11.  Ubieramy się stosownie do temperatury panującej na dworze.

12.  W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się.

13.  Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

14.  Dbaj o zdrowie i higienę. Pamiętaj o zasadach zdrowego stylu życia i odżywiana oraz o zachowaniu podstawowych zasad higieny, które pomogą uchronić cię przed zachorowaniem na grypę i infekcję grypopodobne.

 

Niżej podajemy link do  oferty feryjnej proponowanej przez Miasto Tychy

http://www.tychy.pl/2017/01/11/ferie-zimowe-2017-w-tychach/

 
Dzień Zdrowego Odżywiania Drukuj
Wpisał: p. I.K., E. J., M.P., M.R., R.L.   
11.01.2017.
2017_zdrowe.jpg

Wtorek 10 stycznia był w naszej szkole Dniem Zdrowego Odżywiania.

Oj, działo się…

Zarówno na lekcjach jak i przerwach oraz zajęciach pozalekcyjnych.

I tak:

podczas przerwy chętni uczniowie układali w kąciku śniadaniowym piramidę zdrowego odżywiania (obecnie obowiązująca – od 2016r.- piramida różni się znacznie od wcześniejszych: zamiast królujących u podstawy wyrobów mącznych i zbożowych nareszcie znalazły się warzywa i owoce! To one powinny przeważać w diecie, a nie drożdżówki, chleby, bułki, płatki czy kasze i makarony. Wyroby mączne zostały zdetronizowane po bardzo wielu latach przebywania w podstawie piramidy i to jest z pewnością rewolucja)

 

2017_zdrowe1.jpg

 

Po południu odbyły się zajęcia pt. „Sztuka Zdrowego Jedzenia”, na których powstawały zdrowe i piękne potrawy. Uczniowie uczestniczący w zajęciach tworzyli swoje „dzieła” w oparciu o wspomniana już piramidę zdrowego żywienia, ale dowiadywali się także o właściwościach niektórych pokarmów, zawartych w nich witaminach i innych cennych substancjach. Dowiedzieli się także, dlaczego nie należy w sałatce łączyć ogórka z pomidorem (ogórek zawiera sporo askorbinazy - enzymu rozkładającego witaminę C, więc jeżeli zmieszamy pomidory (które zawierają witaminę C) z ogórkami (które też zawierają witaminę C, ale około 3x mniej) to witamina C z pomidorów zniknie i nic nam po pomidorach, które zjedliśmy).

 

 Przedstawiciele wszystkich klas uczestniczyli w konkursie „W zdrowym ciele – zdrowy duch”, który składał się z kilku etapów. Najpierw reprezentacje klas rozwiązywały test wiedzy o zdrowym odżywianiu, a w drugim etapie proponowali ćwiczenia gimnastyczne na poszczególne partie ciała, rozwiązywali kalambury z przysłowiami o jedzeniu oraz kompletowali zdania nt substancji odżywczych i witamin.

 

Wyniki konkursu:

W kategorii klas pierwszych:

1 miejsce klasy:  1B, 1D, 1E

2 miejsce klasa: 1A

3 miejsce klasa: 1C

 

W kategorii klas drugich:

1 miejsce klasa:  2C

2 miejsce klasa: 2A

3 miejsce klasa: 2D

4 miejsce klasa : 2B

 

W kategorii klas trzecich:

1 miejsce klasy:  3C

2 miejsce klasa: 3A, 3B

3 miejsce klasa: 3E

4 miejsce klasa : 3D

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy zaangażowali się w nasze działania. Mamy nadzieję, że dobrze się bawiliście, ale przede wszystkim poszerzyliście i zaktualizowaliście swoją wiedzę na temat prawidłowych nawyków żywieniowych.

Galeria - KLIKNIJ

 

Izabela Markiewicz- Kastelik, Ewa Jabłońska, Magdalena Pacuła, Regina Lipecka

 
"Góry są poza Dobrem i Złem" - spotkanie z GOPR Drukuj
Wpisał: p. B. Rabenda   
10.01.2017.
2017_gopr.pngW związku ze zbliżającymi się feriami zimowymi 3 stycznia naszą szkołę odwiedzili ratownicy GOPR Jurajska Grupa . W trakcie prelekcji, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie, ratownicy przybliżyli młodzieży charakter swojej pracy. Opowiedzieli o akcjach ratowniczych w jakich brali udział zarówno tych, które dotyczyły wypraw górskich jak i tych, związanych z obiektami wysokościowymi, katastrofami lub klęskami żywiołowymi. Uczniowie dowiedzieli się również na czym polega praca z psem - ratownikiem, jak jest szkolony, na czym polega jego rola w trakcie akcji ratowniczych. Jednakże najistotniejszą częścią spotkania było przekazanie młodzieży zasad bezpiecznego zachowania na stokach narciarskich. Zostały przekazane procedury postepowania w sytuacji wypadku, a także jak zachować bezpieczeństwo w trakcie wycieczek górskich. Ratownicy zapoznali z systemem powiadamiania odpowiednie służby o zaistniałym zdarzeniu – jak i gdzie powinien przekazać informacje świadek zajścia, wypadku. Mamy nadzieje, że informacje jakie uzyskali uczniowie w czasie prelekcji przyczynią się do bezpiecznego spędzenia czasu zimowych ferii. Wszystkie cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa w górach można również przeczytać na stronie internetowej http://www.goprjura.pl/ w zakładce ‘poradnik”.
 
25. Finał WOŚP Drukuj
Wpisał: p. B. Święs   
09.01.2017.
2017_wosp.png
Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie 

Naszą tradycją jest udział w akcjach niosących pomoc innym.

Tym razem chcemy wesprzeć 25. Finał WOŚP.

Cel szczytny -  dla ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.

W dniach 09-13.01.17r  tj. od poniedziałku do piątku, uczniowie Samorządu Szkolnego odwiedzą sale lekcyjne z puszką WOŚP i będą zbierać pieniądze rozdając w zamian rozpoznawalne przez wszystkich serduszka.

Puszka WOŚP będzie również znajdować się w sekretariacie Gimnazjum nr 4, gdzie można wesprzeć akcję WOŚP.

Liczymy na szczodrość ludzi dobrej woli.

 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 6 z 1204
designed by www.madeyourweb.com