Menu Content/Inhalt
Start
Klasy I i II otrzymują podręczniki z MEN

Podziękowania

2015_rece_dziekuje.gif
2015_reforma.jpg


Gazetka szkolna

Projekty unijne, w których braliśmy udział:


2015_fizyka_proj.png
"Zrozumieć fizykę i poznać przyrodę" - innowacyjne programy nauczania
Image

Image
"Odkrywać nieznane, tworzyć nowe - program rozwijania zainteresowań fizyką"

Image

"Obrastam w piórka. Rozwój kompetencji kluczowych tyskich gimnazjalistów"

Image
"Język obcy mniej obcy. Rozwój kompetencji językowych nauczycieli szkół i placówek oświatowych w Tychach"

Image
„SZKOŁA SZANS. Wsparcie rozwoju uczniów przez stworzenie możliwości poszerzenia horyzontów.”

Image
"Dyrektor szkoły Świadomym menadżerem wspieranym przez wykwalifikowaną kadrę administracyjną"

Statystyka

Ta strona używa plików cookie. Zapoznaj się z naszą Polityką plików Cookies

Image          Image       Image 
Szkolne Koło Caritas Drukuj
Wpisał: p. I. Lubowiecka   
24.10.2016.

 

2016_syria.jpg

 

Dnia 12 października Szkolne Koło Caritas zorganizowało kiermasz ciast, z którego dochód został przeznaczony na pomoc dzieciom w Syrii, którym stale grozi śmierć! Brakuje żywności, czystej wody do picia, a zbliżająca się zima oznacza wyrok dla wszystkich, którzy mieszkają w tymczasowych schronieniach.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu społeczności szkolnej zebraliśmy 362 zł. Szczególne podziękowania  kierujemy do osób o wielkim sercu, które przygotowały przepyszne wypieki.

DZIĘKUJEMY!

 

2016_syria2.jpg

 

 
Tydzień Kodowania 2016 Drukuj
Wpisał: p. J. Wróbel   
24.10.2016.
wp_20161021_09_52_33_pro.jpg
W tym roku nasze dwie klasy pierwsze matematyczno-informatyczne przystąpiły do pilotażowego wdrażania nauki programowania do szkół. Stąd nie jest dziwnym, że organizowany w całej Europie Tydzień Kodowania, podczas którego propaguje się naukę programowania, musiał też zagościć u nas. Rozpoczęło się od lekcji, podczas których wiele klas skorzystało z zasobów znajdujących się na stronie code.org. Klasa 1e uczestniczyła w internetowych warsztatach prowadzonych przez Instytut Badawczy NASK. Podsumowaniem naszego udziału w Code Weeku 2016 był event zorganizowany przez klasę 1e w piątek 21 października. Podczas każdej przerwy pierwszoklasiści pokazywali, że algorytmy i programowanie wcale nie musi być takie trudne. Że aby doskonalić myślenie komputacyjne nie potrzeba nawet komputera. Wystarczy tylko otwarty umysł i odrobina chęci do myślenia. Zadania dotyczyły algorytmów budowania wież z jednorazowych kubków do herbaty. Każdy uczeń mógł się sprawdzić i jeszcze dostać za to cukierka. Odważnych nie brakowało.
Galeria - KLIKNIJ
 
22 października Drukuj
Wpisał: Administrator   
19.10.2016.
2016_pazdz.pngSzanowni Państwo! Przypominam, że w dniu 22 października br. (sobota) odpracowujemy dzień 31 października (poniedziałek). Tę decyzję pozytywnie zaopiniowała rada pedagogiczna, rada rodziców oraz samorząd szkolny, wyraził  na to zgodę również organ prowadzący szkołę. Przychylając się do skierowanej do mnie prośby samorządu uczniowskiego, informuję, że w sobotę będziemy pracować ze skróconymi przerwami międzylekcyjnymi. Uczniowie mają te zmiany zapisane w zeszytach wychowawczych, wysłałam je również poprzez system Librus do wszystkich Państwa. Mimo to, przedstawiamy niżej dokładny plan pracy szkoły w dniu 22 października:

 

Organizacja pracy szkoły w dniu 22 października (sobota)

Czas trwania lekcji i przerw

L.p.

Przerwa/nr lekcji

Czas trwania

1.

przerwa

7.00 – 7.05

2.

lekcja nr 0

7.05 – 7.50

3.

przerwa

7.50 – 8.00

4.

lekcja nr 1

8.00 – 8.45

5.

przerwa

8.45 – 8.50

6.

lekcja nr 2

8.50 – 9.35

7.

przerwa

9.35 – 9.40

8.

lekcja nr 3

9.40 – 10.25

9.

przerwa

10.25 – 10.30

10.

lekcja nr 4

10.30 – 11.15

11.

przerwa

11.15 – 11.20

12.

lekcja nr 5

11.20 – 12.05

13.

przerwa

12.05 – 12.10

14.

lekcja nr 6

12.10 – 12.55

15.

przerwa

12.55 – 13.00

16.

lekcja nr 7

13.00 – 13.45

17.

przerwa

13.45 – 13.50

18.

lekcja nr 8

13.50 – 14.35

19.

przerwa

14.35 – 14.40

 

Prosimy bardzo o wzięcie pod uwagę tych zmian wyprawiając do szkoły swoje pociechy.

Z poważaniem

Mirosława Gawlik

Dyrektor szkoły

 
Tyskie Orły Drukuj
Wpisał: p. K. Rasińska   
19.10.2016.

2016_tyskie_ory.png17 października 2016r. w Teatrze Małym w Tychach o godzinie 13 rozpoczęła się Tyska Gala Najzdolniejszych Uczniów.

„Tyskie Orły” to stypendia dla uczniów za znaczące osiągnięcia, będące wynikiem ich uzdolnień i zainteresowań, kreatywności i przedsiębiorczości lub mających  wybitne osiągnięcia sportowe w roku szkolnym 2015/2016.

Warunkiem ubiegania się o stypendium za znaczące osiągnięcia naukowe, artystyczne oraz w zakresie przedsiębiorczości i kreatywności było spełnienie przez ucznia co najmniej dwóch z następujących kryteriów, przy czym o randze i wadze osiągnięć decyduje przedstawiona poniżej kolejność kryteriów:

1) zdobycie przez ucznia tytułu laureata lub finalisty w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, zajęcie czołowych miejsc (I-III) lub otrzymanie wyróżnień w innych konkursach lub festiwalach, na szczeblu międzynarodowym, ogólnopolskim lub wojewódzkim, ze szczególnym uwzględnieniem osiągnięć w zakresie nauk matematyczno-przyrodniczych,

2) posiadanie przez ucznia znaczących osiągnięć będących wynikiem kreatywności i przedsiębiorczości,

3) osiągnięcie przez ucznia w roku szkolnym poprzedzającym przyznanie stypendium oceny celującej z trzech wybranych z poniższej listy przedmiotów: język polski, język obcy, historia, matematyka, przyroda, fizyka i astronomia, chemia, biologia, geografia, informatyka, podstawy przedsiębiorczości, technologia informacyjna, przedmioty zawodowe.

Zostało zgłoszonych 90 wniosków, z których Komisja Stypendialna po wnikliwej analizie wybrała 31 uczniów, którzy przez najbliższy rok szkolny będą otrzymywali stypendium na rozwijanie swoich pasji, uzdolnień, zainteresowań.

Nie pisałabym o tej uroczystości na stronie naszego gimnazjum gdyby nie to , że wśród nagrodzonych znalazła się nasza absolwentka, uczennica ubiegłorocznej klasy 3b, a moja wychowanka WERONIKA DŁUGAJUśmiech

Weronika w ub. roku szkolnym została podwójną laureatką dwóch konkursów: Przedmiotowego Konkursu z Języka Polskiego i Przedmiotowego Konkursu z Historii. Muszę tu dodać jeszcze to, że Weronika otrzymała również na zakończenie swojej nauki w naszym gimnazjum tytuł Absolwenta Roku za swoje fantastyczne wyniki w nauce( najwyższa średnia w szkole), w/w osiągnięcia a także za wzorowe zachowanie, prospołeczną postawę i kreatywność.

Razem z Panią Barbarą Czarnynogą uczestniczyłam w tej uroczystości, na którą przybyłyśmy z Rodzicami Weroniki. Było to dla mnie i Pani Basi dużym wyróżnieniem, ale i powodem do dumy i radości, że możemy razem z Nimi uczestniczyć w tej wyjątkowej chwili…

Weroniko! Gratulujemy serdecznie! Życzymy kolejnych sukcesów! Będziemy Ci nadal kibicowałyUśmiech

 

Muszę jeszcze poinformować, że laureatkami „Tyskich Orłów” zostały również nasze obecne uczennice- obie z klasy 1b: Maja Lauer i Julia Mazur (oczywiście za swoje osiągnięcia w szkole podstawowej). Im również serdecznie gratulujemy, życząc, by ich pobyt w naszym gimnazjum obfitował w kolejne sukcesy!!! Będziemy Wam również kibicowaćŚmiech

Galeria - KLIKNIJ

 

Krystyna Rasińska

 
Koncert Młodej Filharmonii - klasycy wiedeńscy Drukuj
Wpisał: p. M. Dyba   
19.10.2016.
2016_mf_paz.jpg Klasycy wiedeńscy Dnia 18 października uczniowie klas pierwszych po raz drugi spotkali się z muzykami Filharmonii Śląskiej. Październikowa audycja w czarodziejski sposób przeniosła nas do XVIII- wiecznych Austro-Węgier, gdzie oczyma wyobraźni zwiedzaliśmy jej stolicę, podążając „Śladami klasyków wiedeńskich”.

Naszą przewodniczką po starym Wiedniu była prowadząca, pani Jolanta Schmidt, która opowiadała nam o historii Wiednia, jego atrakcjach turystycznych i licznych zabytkach, m. in. o cesarskim Hofburgu, Katedrze św. Szczepana i Pałacu Schönbrunn, który był miedzy innymi letnią rezydencją cesarzowej Sissi. Osoby chętne do odwiedzania Wiednia zostały zachęcone do zapoznania się z różnorodną ofertą wiedeńskich festiwali muzycznych, natomiast wszystkim uczniom prowadząca przypomniała o corocznej transmisji przez TVP Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich.

Przypomniano nam, że w okresie działalności wiedeńskich klasyków, część Rzeczpospolitej znajdowała się w granicach cesarsko – królewskiej monarchii. Ziemie zaboru austriackiego, czyli Galicję, odwiedził osobiście cesarz Franciszek Józef. Wielu mieszkańców Galicji studiowało wówczas w Wiedniu, mieliśmy też wtedy swoich reprezentantów w wiedeńskim parlamencie. Pierwszym poznanym przez nas kompozytorem okresy klasycyzmu był Józef Haydn. Urodził się on w 1732 roku w Rohrau, na południu Austrii, a zmarł w 1809 roku w Wiedniu. Karierę muzyczną rozpoczął śpiewając w chłopięcym chórze w rodzinnej parafii, gdzie został zauważony i jako utalentowany ośmioletni chłopak przeniesiony do chłopięcego chóru w Wiedniu. W późniejszym czasie nauczał śpiewu młodszych chłopców i zajmował się komponowaniem. W 1761 roku dostał propozycję pracy na dworze węgierskiego, arystokratycznego rodu Esterhazych, gdzie spędził niemal 30 lat. To tam w doskonałych warunkach, w wyniku wieloletnich eksperymentów obmyślił trwałe modele symfonii i kwartetu smyczkowego, do których inni kompozytorzy nawiązują do dnia dzisiejszego. Jego utwory zaskakują nagłymi zmianami nastroju, nietypowymi tonacjami molowymi i akordami. Usłyszana przez nas „Serenada” Józefa Haydna pozwoliła nam przenieść się do wiedeńskiej kawiarni, w miły letni wieczór.

Kolejnym poznanym przez nas klasykiem był Wolfgang Amadeusz Mozart, który urodził się 260 lat temu w Salzburgu. Zaczął tworzyć jako mały chłopiec, ojciec poznawszy się na jego talencie postanowił pokazać go między innymi na cesarskim dworze w Wiedniu. W późniejszym czasie tam właśnie powstała większość jego dzieł, a skomponował w sumie około 700 utworów, były to między innymi symfonie, sonaty, opery, msze i serenady. My poznaliśmy energiczny „Marsz turecki”, czyli III część „XI Sonaty fortepianowej” oraz arie z opery „Wesele Figaro” i „Czarodziejski flet”.

Trzecim poznanym przez nas klasykiem był Ludwik van Beethoven, który urodził się w Bonn, ale przeniósł się w młodości do Wiednia. Niestety bardzo szybko zaczął tracić słuch, chociaż to wtedy właśnie powstała słynna „IX Symfonia”. My mieliśmy okazję usłyszeć miniaturę fortepianową „Dla Elizy”. Na koniec spotkania nie mogło zabraknąć walca, który przecież nierozerwalnie kojarzy się nam z Wiedniem. Mieliśmy przyjemność wysłuchać utworu „Piękny rozmaryn” autorstwa Fritza Kreislera i w rytmie walca powróciliśmy na lekcje, wzbogaceni o nowe wrażenia i wiedzę.
 
«« start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast. » koniec »»

Pozycje :: 1 - 6 z 1157
designed by www.madeyourweb.com